Slavný fyzik hodnotí filmový hit Interstellar

 

 

Recenze od Michia Kaku (se kterou naprosto souhlasím)

“Interstellar” není typická space opera, která vzrušuje publikum veselým pošlapáváním fyzikálních zákonů. Ne, jak kultovní snímek “2001: Vesmírná Odysea”,  namísto toho se  “Interstellar” vtíravě ptá, na téměř existenční otázky týkající se lidstva a jeho konečném osudu, na nepřehlédnutelném plátně prostoru a času.

grey Slavný fyzik hodnotí filmový hit Interstellar

Film začíná na nehostinném středozápadě, kde poslední pozůstatky téměř vyhynulého lidstva udržují svou bídnou existenci pomocí pár hektarů, ještě malinko úrodné půdy. Jedinou šancí pro tuto umírající rasu je najít astronauty dostatečné odvážné na to, aby podniky tajemnou cestu skrz červí díru, bránu, skrz čas a prostor a tím restartovat lidskou rasu v jiné galaxii. Nicméně jádro filmu spočívá v otázce: “Pomůže láska otce ke své dceři přežít cestu skrz prostor a čas? Co když nejsou od sebe odděleni kontinenty, ale desítkami let, kdy každý stárne jinou rychlostí?”

Mistrovské dílo. Jonathan a Christopher Nolan neobětovali nic z pravdivosti Einsteinovy teorie na úkor úchvatných vizuálních efektů. (Červí díry se stávají základní věcí ve sci-fi filmech, avšak tohle první film, který nám podává nejvíce matematicky věrný portrét cesty skrz červí díru.) Na konci zachází Nolan Nolan dál než Einstein, vstupuje do bizarního světa vyšších dimenzí, hyperprostoru a strunové teorie (moje specialita).

Pro mě, jako fyzika, to byl film, jež jsem si mohl užít bez skřípání zubů. Pro návštěvníka kina, to je vesmírná pouť, která ohromí představivost a smysly.

Michio Kaku je americký fyzik, profesor teoretické fyziky na City University of New York, spoluzakladatel strunové teorie pole a popularizátor vědy

Zdroj: http://variety.com/gallery/contenders-writers-on-writers/#!12/interstellar-paramount/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Slavný fyzik hodnotí filmový hit Interstellar, 9.0 out of 10 based on 1 rating
The following two tabs change content below.
%name Slavný fyzik hodnotí filmový hit Interstellar

Daniel Mucha

Admin Stínu Lidstva, autor stejnojmenného sci-fi románu a většiny článků. Velký nadšenec do všeho, co se týká tajemna. Tedy UFO, mimozemské civilizaci i nesrovnalosti v naší historii. Mezi jeho oblíbené seriály patří Pán Času, Ztraceni, Akta X, Stargate, Fringe, Dexter a z filmů X-Men, Temný rytíř, Setkání třetího druhu a District 9.