O počátku vědy s Michiem Kaku

O profesoru z Univerzity v New Yorku, slavnému Michio Kaku tu již padla řeč v článku Jak moc jsme (ne)vyspělí. Tento populizátor vědy se stal proslule známým díky své knižní, filmové (hlavně dokumentární) a také herní tvorbě. Ano, čtete správně, Kaku se podílel na trilogii hry Mass Effect a  to zejména na 2. díle. Snažil se do téměř čisté sci-fi akce trochu té skutečné vědy. Pomáhal vývojářům objasnit kdy a jak je možné objekty opticky zneviditelnit a radil i v jiných věcech, které jsou dnes zatím jen hudbou budoucnosti. “Existuje několik způsobů jak se zneviditelnit, např. pomocí mikrovlné radiace, ta Vás obalí a za určitých podmínek udělá neviditelným nebo oblek lámající světlo. Kdo ví, pro armádu je výzkum maskovacích technik velmi důležitá záležitost. Chtějí mít nepozorovatelné vojáky, tanky, letadla to nejen na radaru.”

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=iwj8deuPjNE

V roce 2006 vyslal do světa dokument Jak funguje vesmír, který se drží na vysokých příčkách filmových hitparád (CSFD 15. nejlepší seriál), v roce 2010 natočil jeho druhou řadu. Rok 2011 se nesl v duchu dokumentárního cyklu Sci-fi vizionáři.

grey O počátku vědy s Michiem Kaku

Jak funguje vesmír – černé díry 

Do hlubin času a prostoru nekonečného vesmíru. Od velkého třesku až po hledání života v hlubokém vesmíru. Z miniaturního bodu menšího než atomová částice vzniklo něco, co dnes nazýváme vesmírem. Vývoj galaxií, které dnes máme nad hlavami, trval miliardy let. Od objevu první planety obíhající kolem jiné hvězdy, bylo doposud rozpoznáno na stovky dalších slunečních soustav. V naučném dokumentu Jak funguje vesmír prozkoumáme nejen zrod vesmíru, ale podíváme se i na planety a jejich měsíce, které se jeví jako vhodné pro vznik života. Černé díry, supernovy, obrovské koule žhavého plynu, osamělé ledové světy a mnoho dalšího krásného a neuvěřitelného… (CSFD popis)

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=6Nt7n3kNv6U

Vesmír v kostce (The Universe in a Nutshell)

Dokument zaznamenává největší milníky a pokroky ve vědě a to nejen v astrofyzice. Ukazuje pohled lidí na svět v různých historických epochách a důsledky, které z toho vyvozovali. V čem se mýlili a v čem měli pravdu.

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=0NbBjNiw4tk

Dokument je bohužel pouze v anglickém jazyce, ale lze zapnout titulky a ty následně nechat přeložit.  Naštěstí se netvoří převodem zvuku na text, ale jsou napevno vloženy, takže překlad je povětšinou významově správný.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
O počátku vědy s Michiem Kaku, 10.0 out of 10 based on 1 rating
The following two tabs change content below.
%name O počátku vědy s Michiem Kaku

Daniel Mucha

Admin Stínu Lidstva, autor stejnojmenného sci-fi románu a většiny článků. Velký nadšenec do všeho, co se týká tajemna. Tedy UFO, mimozemské civilizaci i nesrovnalosti v naší historii. Mezi jeho oblíbené seriály patří Pán Času, Ztraceni, Akta X, Stargate, Fringe, Dexter a z filmů X-Men, Temný rytíř, Setkání třetího druhu a District 9.