Goujian: Prastarý čínský meč, který se vzepřel času

Čínské císařství byl statní útvar existující v letech 221 př. n. l. – 1912. Události, kterých se tento článek týká, sahají ještě hlouběji do minulosti, proto prosím označení “král” berte s rezervou. Není zcela jasné, jak se označuje vládce žijící před čínským císařstvím. Např. panovníky z dob “Jar a podzimů” označuje wikipedie jako hegemony. 

Před padesáti lety byl v jedné čínské hrobce nalezen velice zvláštní a nezvyklý meč. Navzdory faktu, že jeho stáří činí přes 2000 let, meč známý jako Goujianův nenesl jedinou stopu rzi. Archeolog nesměle přejel po hraně ostří svým prstem, načež z čepele začala odkapávat krev. Zdála se být naprosto nedotčená zubem času.

Vedle této nevídané kvality, bylo toto mistrovské dílo na svou dobu zpracované velmi do detailu. Dnes je meč v Číně považován za státní poklad, podobně jako třeba Excalibur Krále Artuše na Západě.

grey Goujian: Prastarý čínský meč, který se vzepřel času

Goujian (vládnoucí v letech 496–465 př. n. l.) panoval státu nebo také království zvanému Yue (dnes zde poblíž leží Zhejiang) blízko konce období tzv. Jar a podzimů. Jeho vláda je rovněž spojována s hlavními konflikty se státem Wu, kdy dovedl svůj lid k vítězství.

Během průzkumu v roce 1965, archeologové objevili 50 starobylých hrobek v provincii Hubei, pouhých 7 km od zřícenin Jinanu, hlavního města starověkého státu Chu. V průběhu vykopávek výzkumníci odhalili meč Goujianův spolu s přibližně dalšími 2000 artefakty.

Nález meče Goujianova

Podle vedoucího archeologické expedice odpovědného za vykopávky, se artefakt nacházel v dřevěné, téměř vzduchotěsné skříňce vedle kostí zemřelého. Celý tým stál ochromen poté, co byl perfektně zachovalý meč společně s pochvou vyňat ze skříňky. Když byl meč  z pochvy vytažen, čepel se ukázala naprosto neporušená, přestože byla po 2 milénia pohřbená v nehostinných vlhkých podmínkách. Test následně ukázal, že čepel dokáže naprosto  bez námahy přeříznout stoh 20 na sebe navršených listů papíru.

Meče typu Jian

Meč Goujianův je jeden z prvních známých mečů Jian (čti Ťien), dvojsečných rovných mečů. Jiany jsou blízce spjaty s čínskou mytologií. V čínském folklóru  je i známý jako tzv. “Gentleman zbraní” (The Gentleman of Weapons) a považuje se za jednu ze čtyř hlavních zbraní spolu s holí, kopím a šavlí.

grey Goujian: Prastarý čínský meč, který se vzepřel času

grey Goujian: Prastarý čínský meč, který se vzepřel času

V porovnání s některými podobnými nálezy ze stejného historického období, je Goujian poměrně malý, bronzový meč s vysokou koncentrací mědi. Tato směs ho dělá ohebným a snižuje možnost rozlomení. Hrany jsou vyrobeny z cínu, který je schopen udržovat čepel ostrou. Také obsahuje malé množství železa a olova a výzkum odhalil i vysoký podíl síry a sulfidu měďnatého, jenž zbrani propůjčuje rezistenci vůči rzi. Černý rombický (mající tvar kosočtverce) lept (grafická technika, řadí se do tisku z hloubky) pokrývá obě strany ostří a modrá glazura a tyrkys jsou vryty v rukojeti meče.

Rukojeť je ovázána hedvábím. Meč měří 55,7 cm na délku, včetně 8,4 cm dlouhé rukojeti a samotná čepel je 4,6 cm široká. Váha činí 875 gramů.

Dešifrování kaligrafických rytin

Na jedné straně čepele se nachází dva sloupce textu s osmi vrytými znaky. Skript (znaková sada písma, soubor konkrétních, přesných tvarů jednotlivých písmen), doslovně známý jako “ptáci a červi” (birds and worms) je varianta pečetního písma, které je velmi obtížné přečíst. Počáteční analýzy dešifrovaly pouze 6 z 8 čínských znaků. Text zní: “Císař Yue a tento meč byl vyroben pro [jeho] osobní použití.” Dva chybějící znaky představují jméno císaře.

Identita císaře, který  meč vlastnil, vyvolala bouřlivou debatu mezi archeology a čínskými jazykovědci.

Stát Yue existoval letech 510 až 334 př .n. l., a panovalo mu devět králů. Identita císaře, který meč vlastnil, vyvolala debatu mezi archeology a čínskými jazykovědci. Po více než dvou měsících došli experti ke konsensu, že původním vlastníkem byl Goujian (vládnoucí v letech 496–465 př. n. l.), což z meče dělá 2 500 let starý exemplář.grey Goujian: Prastarý čínský meč, který se vzepřel času

Císař Goujian (vládnoucí v letech 496–465 př. n. l.) panoval státu nebo také království Yue blízko konce období tzv. Jar a podzimů (771-476 př. n l.). Tato doba je poznamenána chaosem, jež nastolila dynastie Čou. Období Jar a podzimů se vyznačovala vojenskými výpravami; tyto konflikty vedly k vylepšování zbraní až do bodu, kdy byly neuvěřitelně odolné a smrtící. Výroba zabrala léta a konflikty celá staletí.

Příběh o Goujianovi a Fuchaii, králi státu Wu, vypráví o boji o hegemonii a je známý po celé Číně. Přestože bylo Goujianovo království poraženo státem Wu, Goujian dokázal dovést svou armádu o 10 let později k vítězství.

Unikátní vlastnosti

Pomineme-li historickou hodnotu, mnoho odborníků se podivovalo nad tím, jak mohl meč zůstat nedotčen, v korozivním a vlhkém prostředí po více než 2 000 let, a jak jemné prvky do něj byly vyryty. Meč Goujianův je stále stejně ostrý jako v den, kdy byl ukut a  nenaleznete na něm ani smítko rzi.

Vědci analyzovali starověké úlomky v naději, že najdou způsob, jak replikovat technologii, který byla použita k výrobě meče. Zjistili, že meč je rezistentní vůči oxidaci výsledkem sulfatace jeho povrchu. To v kombinaci s vzduchotěsnou pochvou způsobilo, že byl meč nalezen prakticky v původním stavu.

Testy rovněž ukázaly, že kováři Wu a Yue v Jižní Číně dosáhli už v období Jar a podzimů takové úrovně metalurgie, že pro ně nebyl problém včlenit nerezavějící slitiny do čepelí, které díky tomu přežily celé věky relativně bez úhony.

Zdroj: http://www.theepochtimes.com/n3/1704453-goujian-the-ancient-chinese-sword-that-defied-time/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Goujian: Prastarý čínský meč, který se vzepřel času, 10.0 out of 10 based on 1 rating
The following two tabs change content below.
%name Goujian: Prastarý čínský meč, který se vzepřel času

Daniel Mucha

Admin Stínu Lidstva, autor stejnojmenného sci-fi románu a většiny článků. Velký nadšenec do všeho, co se týká tajemna. Tedy UFO, mimozemské civilizaci i nesrovnalosti v naší historii. Mezi jeho oblíbené seriály patří Pán Času, Ztraceni, Akta X, Stargate, Fringe, Dexter a z filmů X-Men, Temný rytíř, Setkání třetího druhu a District 9.

Comments are closed.