5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

 Tento článek si v originále přečetlo téměř 6 000 000 lidí.

Někteří lidé si myslí, že být hercem je nejjednodušší práce na světě: Dostáváte miliony dolarů jen za to, že čtete řádky, které někdo jiný napsal, a na konci dne si si dáte relax v bazénu po okraj naplněném kokainem. A mohou mít pravdu, pokud jste vskutku špatný herec. Ale co když v tom chcete být fakt dobří?

 

 

#5. Tom Cruise se stal řidičem dodávky FedExu aby zvládl Collateralgrey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Pro příležitostné návštěvníky kina, Tomova všestrannost zahrnuje nafoukaného, atraktivního akčního hrdinu v Mission Impossible, atraktivního hrdinu v Top Gun, a někteří si možná vzpomenou i na jeho hvězdnou roli nafoukaného, atraktivního, akčního hrdiny v Minority Report. Ale to bychom ke Cruisovy nebyli úplně čestní – pokud je mu dovoleno opustit svou škatulku, tak ten chlap opravdu umí hrát.

Když byl obsazen do role Vincenta ve filmu Collateral, do své první negativní role, rozhodl se na to jít od lesa. Tajně zamordoval šest bezdomovců.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

A všechny na pohovce Oprah Winfrey.

Příprava:

No. Kdyby se doopravdy stalo, pravděpodobně byste o tom nečetli na Stínu Lidstva.

Problém s obsazením Toma Cruise jako profesionálního zabijáka je jedna nezbytná vlastnost, kterou musí každý takový člověk oplývat – schopnost splynout s davem – to je věc s jakou Tom nemá žádné zkušenosti. Má možná ten nejrychleji rozpoznatelný ksicht na světě. Nemůže si poškrábat koule, aniž by to všechny bulvární deníky na Zemi neotiskly na titulní straně. To byl první nedostatek, jenž musel napravit.

Aby začal myslet jako vrah, rozhodl se oprášit Assassin’s Creed (tohle si redaktor CRACKED.COM jistě vymyslel, Collateral se natáčel v roce 2004, zatímco AC vyšel až o 4 roky později, takže jediné Cruise vytáhnout byl Hitman nebo Prince of Persia) a učil se, jak splynout. Oblékl se jako pracovník FedExu a dodával balíčky přes přeplněné restaurační centrum Grand Central Market v LA.

Úžasné na tom je, že dodával balíky v co možné nejmenším přestrojením.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

… a absolutně nikdo nezjistil, kdo se za převlekem skrývá. Dokonce ani když si sedl a hodil řeč s docela cizím chlapem.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

“Jaké jsou Vaše oblíbené filmy s Tom Cruisem? Kdybych držel bouchačku u jeho hlavy, jistě by si vybavil hned 3.”

A ano, Cruise se rozhodl si na sebe vzít i druhou polovinu povinností profesionálního vraha, tzn., naučit se zabíjet. Podstoupil rozsáhlé školení se zbraněmi. S ostrými náboji se učil, jak střílet rychle a přesně. Stal se tak dobrým, že by na place dokázal vytasit zbraň a postřílet vedlejší postavy během tří sekund. Tam už se naštěstí používaly slepé náboje. Ale kdyby se Tom někdy rozhodl změnit kariéru, v povolání “anonymní zabiják” by jistě vynikal To je důvod, proč si tady neděláme srandu ze scientologů.

#4. Adrien Brody zahodil svůj život kvůli Pianistovi
grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Když se relativně neznámého herce jménem Adrien Brody zeptali, zda by nechtěl účinkovat ve filmu s námětem holokaustu, pravděpodobně tušil, že to bude na hranici jeho hereckých schopností. Už jen poté co zjistil, že to je film režírovaný Romanem Polanskim, se mohl cítit trošku vyčerpaně. Navzdory všemu Brody dokázal získat Oskara. Stal se tak ve věku 29 let nejmladším Oskarovým hercem oceněným za hlavní roli v kategorii Nejlepší herec. Film ho rovněž udělal jediným americkým držitelem Ceasara, což je v podstatě francouzská verze Ceny Akademie.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

“Et le Cesar est attribue a …”

Příprava:

Je pochopitelné, že vcítit se do situace Žida, který vše ztratil kvůli nacistům, je pro mladého Američana velmi složité. Aby se dokonale dostal do role přeživšího holokaustu Wladyslawa Szpilmana, musel Brody pochopit, co to je vidět, jak se vám váš celý svět hroutí před očima. Aby toho dosáhl, vzdal se všeho.

Tím zrovna nemyslíme, že by si odpustil ranní donášku dvojitého espressa helikoptérou z Kolumbie. On se bez legrace vzdal doslova všeho. Mobilního telefonu, luxusního Porsche, podivínského bytu, kde žil… zašlo to až tak daleko, že se rozešel se svou dlouholetou přítelkyní. Potřeboval se totiž donutit plakat před kamerou, a to pak bylo sakra realistické.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

“Možná, že s tím uvězněním své početné rodiny do tábora smrti zašel až příliš daleko…”

Měli bychom také poukázat na to, jak se Brody kvůli filmu narychlo naučil hrát na piano. Zapamatoval si celé Chopinovo dílo, na které se hlavní postava specializovala. Tím pádem až uvidíte, jak hraje celé 4 minuty na piano, jsou to skutečně Brodyho ruce, co stojí za tou překrásnou melodií.  Díky filmu se stal přes noc hvězdou. Samozřejmě po jeho notorickém přijetí Oskara, si nemůžeme být jistí, jestli to všechno nebyl jen plán, jak na malou chvíli získat Halle Berry.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

#3. Natáčení Zachraňte vojína Ryana se změnilo v hotové peklo
grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Steven Spielberg chtěl od Zachraňte vojína Ryana jiný druh filmového zážitku. Spíše než opěvovat hrdinství mužů v uniformě, chtěl srozumitelně sdělit kulervoucí teroristický aspekt války. Tento neohrožený portrét smrti a destrukce byl vychvalovaný pro svůj odvážný přístup k realistickému představení hrůz války tak, jak je to jen možné, a také pro herecké výkony všech zúčastněných hvězd, což zahrnovalo Toma Hankse, Matta Damona a Vin Diesela. Nikdo z nich nevěděl, do čeho to vlastně jdou.

Příprava:

Když jde do tuhého, je velmi obtížné se na plátně chovat jako v opravdové válce, protože každý podvědomě ví, že všechno to hrozné krveprolití kolem, není nic víc než pouhá iluze. Můžete po nich střílet prázdnými náboji a nastražit na ně “falešné” výbuchy, jestli chcete, ale na konci dne se stejně všichni vrátí ke svým karavanům a teplému kakau. Až Spielbergovo odhodlání natočit nejrealističtější film vůbec, pomohlo vytvořit ty správné podmínky.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do roleAby připravil herce na “peklo války” mentálně, stvořil takové malé předpeklí. Téměř každý z hvězdného obsazení musel projít 10denním přípravným táborem s vysloužilým mariňákem Dalem Dyem, jehož úkol byl herce cepovat tak dlouho, dokud neměly ruce jak “hamburger”. Herec Edward Burn popisuje přípravu tohohle filmu, jako nejhorší zážitek svého života.

Někdo může protestovat, že skuteční vojáci musí prožívat toto peklo déle než 10 dnů, ale znovu, mějme na paměti, že tihle lidé jsou zvyklí jíst večeři z břicha nahé Japonky. Úroveň kulturního šoku je těžce představitelná. Dye s nimi jednal, jako s postavami z filmu, naučil je základy souboje a techniky přežití, dokonce na ně střílel prázdnou municí. A bůh viděl, že konal dobře, protože hned první den výcviku lilo jak z konve. Každý byl promoklý na kost a měkká zem, na které měli spát, se pomalu měnila v bahno. Jedli pouze z konzerv a křik mariňáka, ať se hejbaj dvakrát tak rychle, některé dohnal prakticky až na pokraj zhroucení, což jim pomohlo věrohodně přenést duševní a psychické vyčerpání na obrazovku.

Řekli jsme, že téměř každý musel projít výcvikem. Matt Damon, co ztvárnil přímo Ryana, byl tohoto hororu ušetřen. Jen se ukázal na konci s kapučínem v ruce a svou část dotočil za pouhých 6 týdnů. Šlo o úmyslné rozhodnutí samotného Spielberga, který chtěl menším stínem nepřátelství vytvořit určitou dynamiku mezi Damonem a zbytkem obsazení. Konec konců, jejich postavy strávily dvě třetiny filmu hledáním jeho růžového zadku na území nikoho okupovaného Nacisty. Existuje snad lepší způsob, jak můžou herci imitovat nenávist vůči určité postavě, když ji vlastně nenávidí doopravdy?

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

“Tak teď budete hrát intenzivně. Tom Sizemore jde sníst krabici koťátek.”

 

#2. Ed Harris je děsivě šílený

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Ed Harris se vyskytuje v několika tuctech filmů, které jste nejspíš viděli (Trumanova show, Čistá duše, Skála, Dějiny násilí,  Firma, Propast a asi 80 dalších), ale prakticky nikde se neobjevil v hlavní roli. To však neznamená, že nebere hraní sakra vážně

Příprava:

V autobiografickém snímku Pollock, který také sám režíroval, hraje Harris světoznámého malíře Jacksona Pollocka, během posledních let jeho života. Harris nejenom, že strávil 10 let práce na filmu, ale chtěl se ujistit, že se bez přehánění stane Pollockem v každém myslitelném směru. Přibral 30 liber (zhruba 13 kg), naučil se malovat v Pollockově charakteristickém stylu dripping (výtvarná technika, kdy je barva rozstřikována na připravený podkladový materiál přímo z plechovky), předělal celý svůj dům na malířské studio, a navíc začal kouřit cigarety Camel, oblíbenou značku tohoto umělce. Popravdě, přestal až ve chvíli, kdy by Pollockova osobnost pohltila jeho celou duši.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

“Kouřím to, abych získal jeho sílu.”

To je prostě Harris – druh, který tak musí žít. Ani ve filmu Dějiny násilí, kde hrál za padoucha, neznamenalo pro Harrise opuštění placu, vypadnutí z role. V průběhu filmové konference se ho jeden reportér zeptal: ” Co je to násilí?” Jeho děsivá rozzuřená reakce (při které začal bušit do stolu a házet malými objekty) způsobila u každého náhlé, pár sekund trvající oněmění s jedinou myšlenkou v hlavě: “A sakra, to nám to nějak rychle eskalovalo.”

A to si ani vždycky nejde pro Oskara – ve filmu Skála,  jednom z nejvíce typických Michael-Bayovských filmů vůbec, byl Harris tak mentálně sjednocený se svou rolí, že jednoduše odmítl přestat jednat jako drsný, válečný veterán. Nejen, že Baye pokaždé oslovoval “pane”, ale dokonce se mu podařilo přesvědči ostatní, aby jej i oni oslovovali stejným způsobem. A zatímco mlátit něčím může být frustrující pro každého herce, Harris do toho dal opravdu duši. Ne proto, že by rád předváděl, ale proto, že přesně takhle by se chovala postava, kterou ztvárnil.

#1. … Ale ne tak šílený jako Robert de Niro
grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Dnes se Robert De Niro objevuje ve spoustě komediálních rolí, paroduje darebáky, kterými dříve býval. On si však odpočinek zaslouží. Na začátku své kariéry, byl trumfem Martina Scorseseho a společně stloukli některé z nejlepších filmů všech dob, jako Taxikář, Zuřící býk a Mafiáni. To vše mělo svou cenu.

Příprava:

Nejdříve, aby se připravil na Taxikáře, De Niro skutečně získal taxikářskou licenci a vozil lidi po New Yorku v 12ti hodinových směnách, navzdory faktu, že film byl o taxikaření asi tak, jako Hra o Trůny o feudální ekonomice.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Poté, ve filmu Zuřící býk, De Niro představuje stále ještě žijící boxerskou legendu Jakea LaMottu. Aby se ujistil, že ve scénách, kdy ubíjí lidi až téměř ke smrti, bude přesný, cvičil téměř každý den, někdy i se samotným LaMottou. Robert De Niro trénoval tak intenzivně, že LaMotta jednou skončil se zlomeným žebrem a vyraženými zuby. Nezapomeňte, LaMotta byl těžký profesionál.

Ta skutečně šílená část přichází, až po dotočení zadek-nakopávajících scén. Filmová produkce točení filmu na čtyři měsíce zastavila, takže se Robert De Niro mohl zaměřit na ztvárnění tlustší, starší verze LaMotty tím, že se tlustší a starší verzí fakticky stával. Během této doby změnil stravování, nezřízeně konzumoval maso, těstoviny, a vše co by mu pomohlo nabalit 60 liber (27 kg) tuku.

grey 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Předtím a potom. Nedopadla Vaše dieta náhodou podobně?

 

Ale možná ta největší část té neskutečné obětavosti přišla až s Neúplatnými, kde De Niro hrál neslavně známého zločineckého lorda Al Capone. Role klíčové postavy Chicaga po De Nirovi vyžadovala opětovné nabytí váhy, nicméně on přímo trval na tom, aby každý fyzicky rys jeho postavy byl autentický. Měl ševce v Malé Itálii, který mu ušil celý šatník oblečení ve stylu konce éry prohibice, od hedvábného spodního prádla, jaké Capone nosil na bitky až po basebalovou čapku. Přestože jeho spodní prádlo se na obrazovce nikdy neobjevilo. Díkybohu.

Zdroj: http://www.cracked.com/article_20172_the-5-craziest-ways-famous-actors-got-into-character.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
The following two tabs change content below.
%name 5 nejbláznivějších způsobů jakými se slavní herci dostávají do role

Daniel Mucha

Admin Stínu Lidstva, autor stejnojmenného sci-fi románu a většiny článků. Velký nadšenec do všeho, co se týká tajemna. Tedy UFO, mimozemské civilizaci i nesrovnalosti v naší historii. Mezi jeho oblíbené seriály patří Pán Času, Ztraceni, Akta X, Stargate, Fringe, Dexter a z filmů X-Men, Temný rytíř, Setkání třetího druhu a District 9.